
През месец март тази година, точно в разгара на глобалната пандемия, американските акции станаха обект на масирани разпродажби, поевтинявайки до исторически дъна. Този шок обаче, беше преодолян бързо. Цените се оттласнаха от дъното и се отправиха все по-сигурно нагоре, водени най-вече от акциите на технологичните и биотехнологичните компании.
В последните седмици оптимизмът на пазара се завърна с пълна сила, като борсовият индекс NAS100 почти изтри цялата натрупана загуба и вече е близо до нивата, на които беше преди месец март. Същото се случва и с другите два водещи борсови индекса US30 и SP500, които са измерител за общото представяне на американските акции.
Източник: БенчМарк
Анализатори предполагат обаче, че зад последните поскъпвания е твърде възможно да стои огромен спекулативен фактор.
Към момента има непропорционалност между оптимистичните очаквания на пазара, изразени във високите цени на акциите и реалното състояние на забавената от коронавируса глобална икономика.
Това твърдение се подкрепя от факта, че възстановяването на европейските компании като цяло изостава от това на американските. Индексите, които измерват общата възвръщаемост от инвестиции, направени в щатски и европейски акции регистрират отклонение от 3.4 пункта, което показва, че в момента акциите от САЩ са се отдалечили значително спрямо своята дългосрочна корелация с европейските акции.
Европейските акции достигнаха своя най-висок резултат спрямо щатските в края на 2007 г., но от тогава ролите се смениха:
В тази връзка прогнозите за американските акции не изглеждат особено оптимистични и според анализатори, нараства рискът инвеститорите, които купуват акции на текущите пазарни нива, да не успеят да формират положителна възвръщаемост върху инвестициите си в рамките на следващия 10-годишен период до 2030 г.
Има ли все пак основания за покупки?
Текущата доходност по облигациите беше компресирана навсякъде, като съществува потенциал лихвите в САЩ дори да станат отрицателни. Инвеститорите се намират в сложна ситуация, в която отчаяно се нуждаят от активи, на които да могат да се доверят дългосрочно.
Всъщност, алтернатива може би има и тя е на страната на акциите на така наречените “висококачествени компании”.
Висококачествените акции успяват да донесат доходност в дългосрочен план през последните почти четири десетилетия. Дългосрочните качествени акции се представят по-добре от фондовия пазар като цяло от 1981 г. насам и то с голяма разлика. Освен това, не отдавна Уорън Бъфет също промени своя дългогодишен подход, като замени предпочитанията си към значително подценените акции с висококачествени акции на компании, които са по-лесно прогнозируеми.
На този фон, в свой анализ, стратези на Saxo препоръчват на дългосрочните инвеститори да отделят половината от портфейлите си за инвестиции в акции на висококачествени компании, а останалото да държат в кеш, в краткосрочни държавни облигации и малка част – в злато. Те съставят списък на компании на база на предпочитан от тях модел, включващ съотношение между Възвръщаемост на инвестирания капитал (ROIC) и Средно претеглена цена на капитала (WACC), където търсят компании със съотношение над единица. Освен това, вземат предвид добрите показатели за финансовия риск на компанията в комбинация с перспективите пред индустрията, в която компанията оперира:
Apple Inc.
eBay Inc.
Facebook Inc.
Microsoft Corp.
Monster Beverage Corp.
Nike Inc.
Visa Inc.
Източник: Bloomberg, Saxo
Пълен списък на акциите в платформата MetaTrader 5 на БенчМарк може да се намери на страница търговия с акции.
Продажба или покупка на акции?
БенчМарк предлага за търговия голямо разнообразие от CFD върху акции при отлични условия за търговия с акции в платформата MetaTrader 5. CFD или Договор за разлика е регулиран финансов инструмент, чрез който може да се търгува цената на дадена акция, без тази акция да се притежава реално.
CFD инструментите позволяват както да се купуват, така и да се продават. Те струват точно толкова, колкото реалните акции и обем от 1 CFD е равно на 1 акция.
Така например, може да се продаде CFD върху акциите на компанията Apple, без да е нужно тези акции да се притежават. Ако цената на акцията се понижи, позицията в CFD ще спечели, но ако акцията поскъпне, позицията в CFD ще загуби.
Отлични условия за търговия:
Минимален обем за търговия | от 1 акция (1 лот) |
Марджин изискване | започващо от 10% |
Комисиона | 0.05/ акция |
Минимална комисиона | Без минимална комисиона |
Автоматично изпълнение | Да |
Насрещни позиции без марджин | Да |
Дълги/Къси позиции | Да |
Ограничения при стоп/лимит | Не |
Търговия с експертни системи | Да, без ограничение |
Цени в реално време | Безплатно |
Още по темата:
Акции – основи на търговията с акции
Безплатно обучение за форекс търговия – Стани успешен форекс трейдър
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. БенчМарк използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.